یک متخصص پوست با تاکید براین که عفونت یا بیماری ناخن با تحمیل درد طاقت فرسا آسایش بیماران را از بین خواهد برد، افزود: باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها، عوامل شیمیایی و فیزیکی از جمله عوامل ابتلا به بیماری های شایع ناخن است که فرد را دچار عفونت و درد بسیار شدیدی می کند که این عفونت در ناخن پا شایع تر از ناخن دست است.

بیماری قارچ ناخن : راههای تشخیص و درمان قارچ ناخن

راه های ایجاد بیماری قارچ ناخن

دکتر امیر هوشنگ احسانی در رابطه با راه های ایجاد بیماری قارچ ناخن، افزود:

 • خاک،
 • آب آلوده،
 • استفاده از وسایل مشترک مانند دمپایی و استخرها از راه های ایجاد بیماری قارچ ناخن است که موجب اسکان قارچ ها و مهیا شدن شرایط برای رشد بیشتر و انتقال آنها به فرد دیگر می شود.وی ادامه داد: امروزه یکی از بیماری های پوستی، بیماری قارچ ناخن است که نسبت به دیگر قارچ ها درمان طولانی تری دارد.
  دکتر احسانی در خصوص کارکرد ناخن در انگشتان تاکید کرد: ناخن در کارکرد انگشتان و حفاظت از بافت نرم دست و پا نقش مهمی دارد.

چگونگی تشخیص و انتشار قارچ در ناخن ها

 • این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: بیماری قارچ ناخن به صورت ضخیم در روی ناخن ظاهر می شود که معمولا این بیماری در ابتدا یک یا چند ناخن پا را و سپس انگشتان شست دست را درگیر می کند.
 • این متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه عامل این نوع قارچ در محیط و خاک و یا از طریق تماس با حیوانات اهلی افراد را مبتلا می کند، اظهار کرد: عدم استفاده از جوراب یا کفش در محیط بیرون به خصوص در خاک کشاورزی یا استخرهای عمومی و حمام های مشترک شرایط را برای ورود قارچ ها به پوست و رشد آن در ناخن فراهم می کند.
 • دکتر احسانی بافت های دور ناخن را یکی از علامت های مشخصه قارچ ناخن دانست و گفت: انتقال قارچ به بافت های ناخن موجب اختلال در رشد و شکنندگی ناخن می شود و شکل عادی خود را از دست می دهد که به سختی با ناخن گیر گرفته می شود به طوری که ضخامت آن روز به روز بالا می رود و باعث تخریب صفحه ناخن و وارد شدن آن به گوشت اطراف می شود به همین دلیل بافت دور ناخن از علامت مشخصه قارچ ناخن است.
 • وی با اشاره به اینکه علائم بیماری قارچ ناخن بی سر و صدا است و بعد از مدت ها تشخیص داده می شود، تصریح کرد: با انتقال قارچ به بافت ناخن رشد آن مختل و شکننده خواهد شد و شکل عادی خود را از دست می دهد که به سختی با ناخن گیر گرفته می شود به طوری که ضخامت ناخن ها روز به روز بیشتر می شود.
 • احسانی افزود: با یک آزمایش ساده به شکل تراشیدن پوست های زیر ناخن و دیدن قارچ زیر میکروسکوپ می توان ابتلا به این قارچ را تشخیص داد.

راههای درمان قارچ ناخن

 • این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با اینکه در گذشته برای درمان این بیماری از کشیدن ناخن استفاده می کردند که امروزه این روش به تنهایی موثر نیست، اظهار داشت: مراحل درمان ضد قارچ باید ادامه دار باشد تا موجب پیشرفت قارچ نشود چون ممکن است ظاهر ناخن ها بهبود یابد اما قارچ ها همچنان در بافت وجود داشته باشد.
 • این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه طولانی ترین دوره درمان قارچ ها پوست مربوط به قارچ های ناخن است، گفت: هر دارویی در ناخن نفوذ نمی کند و باید حتما از داروهای خوراکی ضدقارچ استفاده کرد. این درمان معمولا بین ۲ تا ۴ ماه طول می کشد و گاهی لازم است ناخن جراحی و کشیده شود. بعد از اتمام مراحل درمان، لازم است دوباره آزمایش قارچ انجام شود تا با منفی شدن جواب آزمایش، درمان ها را متوقف کنیم.
 • وی با تاکید بر اینکه قارچ های ناخن به خصوص برای بیماران دیابتی خطرناک و پای آنها را درگیر می کند، تصریح کرد: به مرور این بیماری در افراد دیابتی با قارچ کف پا و پوست همراه خواهد شد که می تواند مشکل ساز شود اما به طور کل قارچ ناخن به تنهایی برای سلامت خطرناک نیست و فقط ظاهر ناخن را نازیبا می کند.

دکتر احسانی در پایان خاطرنشان کرد: معمولا این بیماری اول ناخن های دست و بعد پا را درگیر می کند. همچنین فردی که قارچ ناخن دارد باید وسایل شخصی مانند کفش، دمپایی و به خصوص وسایل حمامش را جدا کند تا سایر افراد خانواده مبتلا نشوند.